Denna grundutbildning riktar sig till dig som snabbt vill komma igång och få en fullständig genomgång av 2c8 Modeling Tool. Utbildningen är av ”HandsOn-karaktär”, vilket gör att du kommer få arbeta i verktyget under utbildningen.
Syftet med utbildningen är att du skall få förståelse för vilka möjligheter du har i 2c8 Modeling Tool, samt känna dig trygg med hur man skapar, förändrar och publicerar verksamhetsmodeller.
Efter avslutad utbildning har du kunskap om:
Modeller som kommer behandlas under utbildningen är:
Utbildningen finns tillgänglig att gå på plats hos oss i våra lokaler eller på distans via skärmdelning. Innehållet är motsvarande men utbildningen utförs under en heldag på plats och som tre enskilda pass som distansutbildning.
Pass 1 fokuserar på hur vi skapar processmodeller samt skapar dokumentlänkar och publicerar till webben. I pass 2 fokuserar vi på att skapa våra andra typer av verksamhetsmodeller samt att ge inblick i lite mer avancerad funktionalitet. Pass 3 är anpassat till dig som kursdeltagare där du själv får möjlighet att boka in en tid för att få feedback och coachning kring dina egna modeller samt stöd vid installation av plug-in (Centuri och Stratsys). Pass 3 gäller ett pass per organisation om det är flera deltagare från samma.
Ingen tidigare process- eller verktygskunskaper behövs för att delta i denna kurs.
På plats: 1 dag
Distans: 3 tillfällen á 2h
På plats: 5 900 Kr
Distans: 5 900 Kr (tillkommande deltagare från samma organisation betalar 3 900 Kr)
Via skärmvisningsprogram